آدرس دهی مطلق و نسبی در اکسل

آدرس دهی نسبی و مطلق و ترکیبی ( + ویدیو)

یکی از اجزای خیلی مهم فرمول نویسی در اکسل آدرس دهی ها ( reference ) می باشد. در این پست می خواهیم درباره موضوع خیلی مهم و کاربردی انواع آدرس دهی نسبی و مطلق صحبت کنیم. آدرس ها در سه دسته قرار می گیرند:

  1. آدرس دهی نسبی
  2. آدرس مطلق
  3. آدرس دهی ترکیبی

آدرس دهی در اکسل

1- آدرس دهی نسبی

در آدرس دهی نسبی سلول مرجع و رفرنسی که در فرمول از آن استفاده کرده ایم نسبت به مکانش می تواند تغییر کند. برای اینکه موضوع را بیشتر درک کنید ابنگونه مثال را با هم بررسی کنیم. فرض کنید در سلول B1 فرمولی نوشته ایم که در آن از سلول A1 استفاده شده است. حالا اگر فرمول استفاده شده در سلول B1 را برای بقیه سلول های ستون B کپی کنیمآن سلول A1 به تناسب سلول B تغییر خواهد کرد ؛ در سلول B10 مقدار آن A10 خواهد بود و در B5 مقدارش A5 می باشد.

ABC
11=A11
22=A22
33=A33
44=A44
55=A55
آدرس دهی مطلق و نسبی در اکسل
آدرس دهی در اکسل

2-آدرس دهی مطلق سطر و ستون در اکسل

خیلی وقت ها در فرمول نویسی نباید مقدار آدرس دهی ها نسبت به کپی کردن تغییر کند. در همان مثالی که در بخش قبلی زدیم، زمانی که می خواهید که فرمولی که در سلول B1 نوشتید و در آن از سلول A1 نام بردید را برای سلول B10 نیز با همان سلول A1 استفاده کنید باید از آدرس دهی مطلق برای A1 استفاده کنید.

– علامت $ در فرمول اکسل

شاید تا به حال فرمول نویسی هایی دیده باشید که در آنها از علامت $استفاده شده است. این علامت $ که قبل از شماره ردیف یا ستون می آید به معنای این هست که این ردیف یا ستون مطلق می باشد و نسبت به تغییر مکان ثابت هستند.

برای اضافه نمودن علامت $ می توان از صفحه کلید علامتش را درج نمود یا اینکه کلید F4 را فشار دهید و به صورت خودکار علامت $ را اضاه نمایید.

ABC
11=$A$11
22=$A$11
33=$A$11
44=$A$11
55=$A$11

3- آدرس دهی ترکیبی

گاهی اوقات پیش می آید که نیاز دارید که به طور مثال سطر ثابت ولی ستون تغییر کند یا اینکه ردیف تغییر کند ولی ستون ثابت باشد. این مورد هم که کاربردهای خاص خودش را دارد با قرار دادن علامت $ قبل از ستون یا ردیف انجام می شود. هر کدام را که خواستید ثابت شود قبل از آن علامت $ قرار دهید.

استفاده از آدرس دهی نسبی و مطلق در ساخت داشبوردها و محاسبات مختلف خیلی می تواند کمک حال باشد.

بیشتر بخوانید:

  1. 10 تکنیک ضروری اکسل که باید بدانید.
  2. 5 ترفند کاربردی اکسل
  3. دوره اکسل پیشرفته در مشهد

آدرس دهی مطلق و نسبی در اکسل

دوره 7 روزه رایگان اکسل

دوره‌ای برای یادگیری نکات کاربردی اکسل برای افزایش سرعت

محاسبه قسط و وام در اکسل
ترفندهای اکسل

ویدئو: آموزش محاسبه اقساط وام در اکسل

نرم افزار اکسل برای طبف وسیعی از کاربران قابل استفاده می باشد از این رو توابع زیادی با دسته بندی های متفاوت طراحی شده اند که نیازهای کاربران را بر طرف می کند. یکی از این دسته بندی ها مربوط

تصویر پرسنلی در اکسل
داشبوردسازی

ویدئو : ساخت فرم اطلاعات کاربری در اکسل

در این ویدیو با ترکیب مفاهیم ساده فرمول نویسی و نمودار دایره ای فرم اطلاعات کاربری فردی کاربران مان را طوری ساخته ایم که با وارد نمودن کد کاربری اش اطلاعات و تصویرش در جدول نمایش داده شود. [این ویدئو